RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Wschowa

Autor: Administrator, dodano: 2012-03-13 14:18:11

Wschowa to niewielkie, liczące około 15 tysięcy mieszkańców, miasto na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Znajduje się w granicach województwa lubuskiego, jest siedzibą władz powiatu wschowskiego. 

Dlaczego warto przyjechać do Wschowy? Wschowa jest członkiem Kapituły Najstarszych Miast w Polsce. Ma za sobą wspaniałą przeszłość, była jednym ze znamienitszych miast królewskich w Wielkopolsce. Jej historia sięga XII wieku. Jednak dynamiczny rozwój gospodarczy rozpoczyna się w wieku XIV, kiedy to król Kazimierz Wielki zdobył miasto i przyłączył do Królestwa Polskiego. Kolejni władcy obdarzali Wschowę licznymi przywilejami i często do niej przybywali. To tutaj Kazimierz Wielki poślubił księżniczkę żagańską Jadwigę. W czasach saskich, z udziałem monarchów w mieście odbywały się posiedzenia senatu, nadawano szlachcie godności i przyjmowano poselstwa zagraniczne, a w 1737 roku podpisano konkordat ze Stolicą Apostolską. To także pod Wschową w 1706 roku wojska sasko-rosyjskie stoczyły z armią szwedzką bitwę, która zaliczana jest do największych batalii III wojny północnej. Od II rozbioru Polski do 1945 roku miasto należało do Niemiec, a po wojnie ponownie wróciło do Polski.

Z dawnej świetności Wschowy pozostały zabytki, którymi zachwycają się turyści coraz liczniej odwiedzający miasto:

Kościół i klasztor OO. Franciszkanów - (perełka wschowskich zabytków) budowla późnorenesansowa, wystój wnętrza późnobarokowy i rokokowy. Na uwagę zasługują freski z 1745 r., tablice epitafijne wraz z portretami trumiennymi rodziny Gurowskich, gotycki krzyż z figurą Chrystusa w kaplicy przykościelnej oraz dziedziniec odpustowy z przyległymi krużgankami Drogi Krzyżowej. Warto zobaczyć także kaplicę Św. Krzyża, która została zbudowana w 1731 toku. W ołtarzu głównym umieszczono dębowy krucyfiks z 1456 r. Bardzo ciekawa jest jego historia odnotowana w kronice klasztornej. Podczas pożaru w 1558 r. krzyż został wrzucony do dołu i przysypany gruzami. Odnaleziono go w 1638 r., podczas odbudowy kościoła. Pomimo, iż przebywał w ziemi przez 80 lat, nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Odzyskany krucyfiks został umieszczony na zewnętrznej ścianie prezbiterium kościoła. W 1731 r., po wybudowaniu kaplicy Św. Krzyża został do niej przeniesiony i umieszczony w ołtarzu głównym.

Kościół farny p.w. św. Stanisława Biskupa i Wniebowzięcia NMP z przylegającą do niego 68-metrową wieżą. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z XIV wieku. Pierwotna budowla nie zachowała się do naszych czasów, ponieważ ulegała licznym pożarom nawiedzającym miasto. Ostatecznej odbudowy dokonano w latach 1720-1726 według projektu słynnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. Jest to trzynawowa bazylika, utrzymana w stylu barokowym z zachowanymi fragmentami gotyckimi. Wyposażenie wnętrza jest barokowe.

Kościół ewangelicki „Kripplein Christi" - powstał w okresie kontrreformacji w 1604 roku. Od 1945 roku jest nieużytkowany. We wnętrzu znajdują się trzy kondygnacje empor, barokowy chór muzyczny oraz renesansowe stalle. Do świątyni przylegają: wieża dawnej Bramy Polskiej zaadaptowanej na dzwonnicę, szkoła ewangelicka i budynek pastorówki.

Ratusz - siedziba władz miejskich. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1435 roku. Budynek nie przetrwał do czasów dzisiejszych, ponieważ tak jak kościół farny ulegał licznym pożarom. Budowla w obecnym kształcie pochodzi z lat 1860-1870. Nadano jej styl neoromański. Na uwagę zasługuje herb miasta umieszczony na frontonie ratusza. Przedstawia on scenę koronacji Najświętszej Marii Panny. Poniżej znajduje się podwójny krzyż jagielloński z dwoma pierścieniami. Został on wprowadzony prawdopodobnie w XV w. jako kolejny element herbu Wschowy, a później w ogóle zastąpił skomplikowaną i trudną do przedstawienia scenę koronacji Najświętszej Marii Panny.

Trzy renesansowe kamienice - dwukondygnacyjne, których fasady wieńczą szczyty z ozdobnymi pilastrami i gzymsami - pochodzą z XVI wieku. Zostały przebudowane w latach 1687-1689. Dwukondygnacyjne, renesansowe fasady wieńczą szczyty ozdobione pilastrami i gzymsami. W jednej z tych kamienic mieszkał pastor Waleriusz Herberger, najbardziej znana postać Wschowy, określany mianem „Małego Lutra". Lauterbach w swojej pracy „Vita, fama et fata Valerii Herbergerii" cytował fragment jednego z jego kazań: „Wschowa nie jest, Bogu dzięki, żadną psią mieściną, Wschowa nie jest wsią wypełnioną służalczymi wieśniakami. Jesteście wolnymi, królewskimi, uprzywilejowanymi obywatelami." Aktualnie w dawnej kamienicy pastora Herbergera mieści się Muzeum Ziemi Wschowskiej. W kamienicy obok znajduje się siedziba Biura Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy Wschowa.

Mury obronne - Zostały one wzniesione na planie zbliżonym do koła, jako budulca użyto kamieni i cegieł. Zachowana ich wysokość waha się od 2 do 4 metrów. Budowę pełnych obwarowań rozpoczęto w czasach Kazimierza Wielkiego, a ukończono w XV wieku. Na przestrzeni XVI i XVII wieku były one rozbudowywane i umacniane. Wschowskie obwarowania składały się z trzech części: murów, fosy i wałów ziemnych. Do miasta prowadziły dwie bramy: Polska i Głogowska oraz furty. W XIX wieku mury zostały częściowo rozebrane. Ich najstarsze zachowane fragmenty znajdują się przy dawnym zamku starościńskim. Mury miały między innymi chronić miasto przed najazdami.

Staromiejski Cmentarz Ewangelicki - założony w 1609 roku. Unikatowy w skali nie tylko kraju, ale i Europy. Nekropolia wschowska jest (obok cmentarza w Halle) jedną z najstarszych w Europie, a pierwszą w Polsce realizacją średniowiecznego wzorca włoskiego cmentarza Campo Santo (Pola Świętego), powstałego za murami miasta, a nie, jak dotąd, wokół kościoła.

Zapraszamy w gościnne wschowskie progi. Zapraszamy na Jarmark Mieszczański, na Królewski Festiwal Muzyki, na spacery i chwile zadumy w cieniu wschowskich zabytków. W lipcu do Wschowy przybywają rzemieślnicy i zbrojni rycerze, aby rozpocząć Jarmark Mieszczański. Mieszkańcy królewskiego miasta, jak i jego goście, bawią się świetnie oglądając rycerskie pojedynki oraz średniowieczne obozowiska, zajadając swojskie jadło, słuchając grajków. Kupcy i rzemieślnicy rozstawiają bogate kramy, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Tylko w dni jarmarczne można wejść na wieżę ratusza i baszty polskiej. Z nich rozpościera się wspaniała panorama miasta i okolic. Dodatkową atrakcją jarmarku jest taniec z ogniami oraz atak zbrojnych na miasto.

Corocznie, latem miłośnicy muzyki poważnej i klasycznej przeżywają we Wschowie prawdziwą ucztę muzyczną - Królewski Festiwal Muzyki. Wpisał się on na stałe w krajobraz kulturalny miasta. Dotychczas odbyły się cztery edycje, w których wystąpili tacy znamienici wykonawcy jak: Orkiestra Le Quattro Stagioni, Chór Dominicantes, Capella Zamku Rydzyńskiego, Kwartet Smyczkowy Vivance Quartetto, Nuovo Barocco, Sekstet Wokalny Affabre Concinui, Capella Pro Musica Antiqua Tuchola oraz Wratisłavia Trumpet Consort.

Koncerty odbywają się w najważniejszych obiektach zabytkowych Wschowy: Klasztorze oo. Franciszkanów zwanym „Perłą Baroku", w gotyckich wnętrzach miejskiego ratusza, na dziedzińcu zamku królewskiego oraz w potężnych murach wschowskiego kościoła farnego.

W bogatym programie każdego z festiwali nie brakuje elementów nawiązujących bezpośrednio do królewskiego charakteru miasta. Corocznie festiwal poprzedza inscenizacja historyczna opowiadająca o dziejach grodu.

Oprócz imprez nawiązujących bezpośrednio do charakteru miasta, także amatorzy sportów motorowych znajdą coś dla siebie. Na torze motocrossowym „Kacze Doły" ścigają się najlepsi motocykliści z kraju i Europy. Maj i wrzesień to miesiące zmagań motocrossowców. Na wschowskim torze odbywają się wyścigi o Puchar Polski oraz Mistrzostwa Europy w Motocrossie. Każda tego typu impreza ściąga kilka tysięcy widzów, którzy wywożą ze Wschowy moc wrażeń i chęć powrotu na następne imprezy. Zgodnie z opiniami najwyższych europejskich władz sportów motorowych, tor we Wschowie należy do najlepszych i najbezpieczniejszych w Europie. Jest on otwarty również dla amatorów. To dla nich właśnie organizowane są zawody o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa. Startują w nich wszyscy miłośnicy i posiadacze dwóch kółek, bez względu na markę, moc motocykla oraz umiejętności kierującego.

Na przełomie lipca i sierpnia plaże malowniczo położonego jeziora lgińskiego przechodzą we władanie gigantów. Już od 4 lat organizowane są ogólnopolskie zawody STRONG MAN. O specyficznym i wyjątkowym charakterze tej imprezy świadczy możliwość konfrontacji amatorów z zawodowcami, którzy na co dzień trenują i uprawiają tę dyscyplinę sportu. Niepowtarzalne położenie jeziora, rzeźba terenu z naturalnie usytuowanymi trybunami, dopełniają tego, że z roku na rok zawody STRONG MAN w Lginiu przyciągają coraz większe rzesze turystów oraz kibiców tego rodzaju sportów.

Wschowa to miasto, w którym można się zakochać!

Zapraszamy do Wschowy!

Tekst: Jolanta Pawłowska, Barbara Ratajewska

 

 Miejsca, których się nie zapomina.......

Zapraszamy do Powiatu Wschowskiego

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzin Powiatu Wschowskiego położonego w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego, na pograniczu z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Powiat obejmuje powierzchnię 624,8 km kw. i liczy około 39 tys. osób. W jego skład wchodzą trzy miasta i gminy: Wschowa, Sława oraz Szlichtyngowa - miejsca o bogatym rodowodzie, w którym krzyżowały się wpływy wielu kultur.

 

Wschowa jest miastem posiadającym wiele interesujących zabytków. Godnymi polecenia są Zespół Klasztorny o.o. Franciszkanów z XVII w., rynek starego miasta z murami miejskimi z przełomu XIV i XV w., neogotycki Ratusz Miejski, kościół farny z XIV w. oraz staromiejski cmentarz protestancki, założony w 1607 r. (jeden z najstarszych w Europie).

Zachętą do odwiedzin Wschowy i okolic są  również walory krajobrazowe. Do najatrakcyjniejszych terenów należy północna część gminy objęta krajowym systemem obszarów chronionych z Przemęckim Parkiem Krajobrazowym. Park ten powołano dla ochrony niepowtarzalnych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, zespołów leśno-łąkowo-jeziornych z wieloma gatunkami chronionych, rzadkich roślin i zwierząt. Na obszarze gminy położone są również jeziora: Lgińsko (pow. 73 ha) i Lginko (42ha), które stwarzają atrakcyjne możliwości do wypoczynku i rekreacji.

Pojezierze Sławskie wraz z największym w województwie lubuskim Jez. Sławskim o powierzchni 817 ha stanowi doskonałą bazę dla żeglarzy, amatorów kąpieli, spływów kajakowych, wędkarzy i ornitologów. Turyści maja zapewnioną doskonałą bazę żywieniową i noclegową (ponad 40 ośrodków wypoczynkowych, pensjonaty, kwatery prywatne). Nad jeziorem odbywają się coroczne imprezy krajowe i międzynarodowe. Unikalna w Polsce komora kriogeniczna, która znajduje się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Wiktoria Król w Radzyniu umożliwia leczenie zimnem w temperaturach od -1100C do -1600C. Wokół jeziora przeważają lasy sosnowe, które są bogate w runo leśne i zwierzynę łowną (również w gatunki rzadkie tj. jenot czy borsuk). Interesujący jest świat ptactwa drapieżnego i wodnego - Pojezierze Sławskie zostało uznane, przez Międzynarodową Organizację Ornitologiczną za ostoję ptaków randze europejskiej. W Sławie znajduje się także, założony w XIX w. park krajobrazowy o powierzchni 30 ha. Znajdziemy w nim wiele pomników przyrody. Rosną tam m. in. dwa egzemplarze sosny czarnej - najgrubszy okaz tego gatunku w Polsce (370 cm obwodu) i trzeci co do wysokości w kraju (23 m). Podłoże w parku stanowi gęsty bluszczu, który jest największym skupiskiem tego gatunku w Polsce Zachodniej.

Również w gminie Szlichtyngowa są miejsca często odwiedzane. Rajem dla wędkarzy i ornitologów jest ujście Baryczy do Odry w Wyszanowie, natomiast lasy wokół Goli, Starych Drzewiec, Dryżyny, obfitują w grzyby i jagody. Można tu również aktywnie wypoczywać jeżdżąc na rowerze lub konno.

 

Malownicze krajobrazy, jeziora, ciekawe zabytki architektury, trasy rowerowe, szlaki piesze, ścieżki przyrodniczo-leśne, zachęcają do odwiedzin Powiatu Wschowskiego. Każdy, kto odwiedzi nasz region może liczyć na gościnność mieszkańców, dobrze zorganizowaną administrację oraz przychylność i pomoc władz samorządowych.

 

Stowarzyszenie Turystyczne „ Ziemi Wschowskiej"

ul. Jagiellońska 10c/6

67-400 Wschowa

Tel. +48 65 540 18 50

Tel. +48 661 237 745

E-mail turystyka-wschowa@o2.pl

Strona stowarzyszenia http://turystyka.wschowa.net.pl

Bedeker Wschowski  http://bedeker.wschowa.net.pl

Więcej informacji na stronie internetowej: www.powiat.wschowa.com.pl

 

Starostwo Powiatowe we Wschowie

Plac Kosynierów 1c

67-400 Wschowa

tel. (065) 540 48 00 , fax. (065) 540 19 32

www.powiat.wschowa.com.pl

e-mail: powiat@wschowa.com.pl