RSS
Ważne:
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy      Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna "LOTUR" zaprasza do współpracy     
Zarząd i komisje Statut Składki Deklaracja Członkowska Księga marki Patronat "LOTUR" Lotur plan pracy Walne zebrania sprawozdawcze Kontakt Formularz kontaktowy Lista członków LOTUR PRACA O członkach
Zawód Informator Turystyczny Zamówienia publiczne Targi turystyczne, konferencje Targi, konferencje, inne - zaprosili nas Piszą o nas Newsletter 2017 Newsletter Archiwum Wydawnictwa Partnerzy Turystyka Wspólna Sprawa Konkursy Turystyczne znaki drogowe Ankiety, badania Partnerstwo Odra
Informacje o województwie Regionalny Portal Turystyczny Telefony alarmowe Baza noclegowa Bankomaty w Lubuskim Warto zobaczyć Muzea, Skanseny i Izby Regionalne Szlaki turystyczne DLA KOLEKCJONERÓW REKORDÓW! Informacja Turystyczna Kalendarz imprez w regionie
Baza noclegowa w województwie lubuskim Produkty turystyczne Oferty turystyczne Nowe Zasady Certyfikacji IT Certyfikacja IT Lubuskie szlaki Nordic Walking Aktualne Lubuskie Punkty Informacji Turystycznej lubuskie Certyfikowane Produkty Turystyczne i Lubuskie Perły Turystyczne Marka Lubuskie Przewodnicy Biura Podróży Szlakiem krzyży pokutnych po obu stronach Odry Turystyka wodna Lokalne Organizacje Turystyczne Wyniki konkursów - Lubuskie Perły Turystyczne, Najlepszy Produkt Turystyczny

TURYSTYKA WODNA


 

„Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa”.

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”.

 

 

zdobądź nowy zawód, ZAWÓD PAMIĄTKARZ


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Tytuł projektu : Zawód Pamiątkarz  Nr Umowy UDA-POKL.08.01.01-08-110/10-00 

Mapy z atrakcjami lubuskiego 11.2019


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą mapą ścienną z atrakcjami województwa lubuskiego. To nasze kolejne wydawnictwo dofinansowane w ramach zadania publicznego ze środków województw lubuskiego- Urzędu Marszałkowskiego .

Orginał mapy do pozyskania w biurze LOTUR. Prosimy o informację per email lub tel. 

http://lotur.eu/news/show/1911

 

Rajd Karabanowa

Autor: Administrator, dodano: 2009-02-08 13:06:58

Pod koniec stycznia 1945 roku na Ziemię Lubuską zawitała wojna. Prące na zachód pancerne zagony Armii Czerwonej po otoczeniu i pozostawieniu piechocie Poznania, uderzały w kierunku Odry i Berlina. Ale na ich drodze był Międzyrzecki Rejon Umocniony - pas fortyfikacji wybudowany jeszcze w latach 30-tych na przedwojennej granicy niemiecko - polskiej. Pomimo potężnych umocnień opór Niemców trwał tylko 3 dniu, Rosjanie szybko poradzili sobie z Wehrmachtem.

W trakcie walk o przełamanie MRU wyróżnił się mjr Aleksiej Karabanow, dowódca jednego z batalionów 44 brygady pancernej gwardii wchodzącej w skład 1 gwardyjskiej armii pancernej. W nocy z 29 na 30 stycznia 1945 roku Karabanow na czele swojego batalionu dotarł do zapory przeciwpancernej tzw. „zębów smoka" w obecnym Pniewie k. Kaławy. Tuż za zaporą znajdował się jeden z wielu bunkrów wchodzących w skład MRU - pancerwerk 717. Rosjanie pod osłoną ciemności bez jednego wystrzału pokonali zaporę i nie niepokojeni przez Niemców pojechali dalej. Po przejechaniu kilku kilometrów dotarli do wsi Wysoka gdzie napotkali kolejną linię obrony, na której niemieccy żołnierze stawili opór. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że jedynym poległym po stronie radzieckiej był nasz dzielny major Karabanow. Jednak dzięki wyczynowi jego batalionu i całej 44 brygady bardzo szybko udało się złamać opór Niemców. Droga do Odry i Berlina stanęła otworem.

Od 2005 roku w rocznicę walk na MRU w ostatnią niedzielę stycznia organizowany jest „Rajd Karabanowa". Impreza ma charakter otwarty i skierowana jest do wszystkich miłośników historii, fortyfikacji, wojskowości czy po prostu dobrej zabawy. W tym roku rajd przyjął formułę zlotu gwiaździstego. Z Gorzowa i z Zielonej Góry wyruszyło ponad 30 samochodow 4x4, które jadąc wzdłuż południowego i północnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego dotarły do Bazy Turystycznej w Pniewie. Po drodze uczestnicy mogli zobaczyć różnorodne obiekty wchodzące w skład MRU: obiekty bojowe, mosty zwodzone, jazy, zapory przeciwpancerne itp.

Z położonego w północnej części Międzyrzecza Cmentarza Wojennego, na którym pochowany jest nasz bohater, wyruszyła kolumna militarna z zabytkowym Ziłem na czele. Wcześniej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w czasie wojny żołnierzy. Kolumna przejechała przez Międzyrzecz, po dotarciu do Kaławy skierowała się historycznym szlakiem Karabanowa do Wysokiej, skąd po złożeniu kwiatów pod pomnikiem patrona rajdu powróciła do Bazy Turystycznej w Pniewie.

W Pniewie uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacją dotyczącą walk na terenie MRU. Prelekcja odbyła się na głębokości 30 m w maszynowni słynnego pancerwerka 717, udostępnionego w tym dniu bezpłatnie do zwiedzania.

Posiadacze aut 4x4 chętnie próbowali możliwości swoich maszyn na torze dla pojazdów terenowych oraz na błotnistej w tym dniu łące.

O pełne żołądki gości zadbała kuchnia polowa, z której serwowano wojskowa grochówkę, chętni mogli zakupić sorty mundurowe i pamiątki militarne.

Cały Międzyrzecki Rejon Umocniony to ok. 100 obiektów bojowych, 21 z nich połączonych jest systemem podziemnym liczącym ponad 30 km. Punktem, z którego najlepiej jest zaczynać wyprawy po MRU jest Baza Turystyczna w Pniewie. Do zwiedzania przygotowane są trasy podziemne, których przejście zajmuje od 1 do 8 godzin. Do dyspozycji turystów jest gastronomia, informacją turystyczna, parkingi. W najbliższej okolicy noclegi zapewniają liczne gospodarstwa turystyczne.

Zimowe zwiedzanie pozwala na zobaczenie nietoperzy, których przebywa tutaj ponad 30 tysięcy, a wyprawy na obiekty naziemne pozwalają na zrobienie doskonałych fotografii, bunkry nie są zimą zarośnięte.

Zapraszamy

Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku

MRU Podziemne Trasy Turystyczne

Pniewo 1, 66-300 Międzyrzecz

Tel. 95 741 99 99

mosiw@poczta.fm

www.bunkry.pl

zdjęcia